Zabieg depilacji laserowej jest jednym z najskuteczniejszych sposobów stałowłosienia z różnych partii ciała. Cieszy się popularnością zarówno u mężczyzn ,jak i u kobiet. Dzięki depilacji laserowej możemy zaoszczędzić nie tylko czas, ale również i pieniądze. Zabieg depilacji laserowej zapewnia nam komfort gładkiej skóry oraz wygodę. Należy jednak pamiętać, że zabieg powinien być wykonywany przez doświadczoną osobę, w przeciwnym wypadku może wystąpić efekt niepożądany po depilacji laserowej. Wart też zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku gdy dojdzie do wystąpienia niepożądanego skutku ubocznego, klient ma prawo do odszkodowania za powikłanie po depilacji laserowej.
Czym jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa jest alternatywą dla tradycyjnej metody usuwania owłosienia. Zabieg depilacji laserowej wykonywany jest przy użyciu lasera generującego wiązkę światła, które przy zetknięciu ze skórą niszczy włoski. Dzięki działaniu lasera wychwycana jest melanina znajdująca się w cebulkach, która nadaje włosom ciemny kolor. Melanina pochłania światło lasera, podgrzewa się i nieodwracalnie uszkadza. W efekcie czego włos zostaje całkowicie zniszczony, dlatego też zabieg depilacji laserowej możemy nazwać zabiegiem trwałym.
Rodzaje depilacji laserowej.
W swojej ofercie salony medycyny estetycznej lub salony kosmetyczne posiadają różne oferty depilacji laserowej. Najczęściej jednak stosuje się dwa poniższe rodzaje.
a) Depilacja metodą IPL – Intensywna Terapia Pulsacyjnym Światłem technicznie rzecz ujmując nie jest laserem. Niemniej jednak, należy podkreślić, że jest to jeden z najpopularniejszych sposobów usuwania nadmiernego owłosienia na bazie światła. Podczas gdy, lasery wysyłają pojedynczą wiązkę światła, IPL wysyła całe spektrum. Należy jednak podkreślić, że IPL jest mniej wydajny niż laser, a zarazem mniej skuteczny dlatego też najlepsze efekty osiąga w zastosowaniu do jasnych włosów.
b) Depilacja Light Sheer Desire – depilacja tą metodą polega na selektywnej fototermolizie na mieszek włosowy. Światło lasera pochłaniane jest wybiórczo przez struktury mieszka włosowego zamieniane jest na ciepło, które niszczy części włosa odpowiedzialne za jego wzrost. Ta technologia jest stosowana w przypadku:
- usuwania owłosienia w celach estetycznych;
- usuwania owłosienia związanego z zaburzeniami hormonalnymi (hirsutyzm);
- leczenie stanów zapalnych mieszków włosowych.
Przeciwskazania do laserowego usuwania włosów.
Do przeciwskazań, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu depilacji należą m.in:
- ciąża oraz okres karmienia piersią;
- stany zapalne w miejscach zabiegowych;
- używanie samoopalaczy lub peelingów krótko przed zabiegiem depilacji;
- liczne przebarwienia;
- choroby nowotworowe;
- bielactwo;
- łuszczyca;
- różnego rodzaju infekcje ( bakteryjne, grzybicze itp.);
- podrażnienie skóry i naskórka
Należy też pamiętać o tym, że przed zabiegiem nie zaleca się zażywania leków lub ziół światłouczulających oraz tych, które zawierają witaminę A i C. Po zabiegu należy stosować delikatne kosmetyki do mycia, nie brać gorących kąpieli oraz nie korzystać z sauny oraz basenu. Nie należy również mocno pocierać skóry podczas wycierania ciała. po zabiegu depilacji nie powinno się również opalać, używać perfum, dezodorantów oraz innych kosmetyków zawierających alkohol.
Skutki uboczne depilacji laserowej.
Do skutków ubocznych depilacji laserowej należą m. in. :
- oparzenie skóry – dlatego też niezbędne jest, aby zabieg wykonywany był przez doświadczonych specjalistów, którzy potrafią ustawić odpowiednie parametry pracy lasera do skóry i włosów pacjenta. Profesjonalista powinien również przyglądać się reakcji skóry na działanie lasera i w razie wątpliwości oraz oznak nietolerancji natychmiast przerwać zabieg;
- przebarwienia na skórze – przebarwienia powinny samoczynnie zblednąć i zniknąć, najpóźniej w przeciągu kilku miesięcy od wykonania zabiegu;
- zaczerwienie skóry – powinno zniknąć samoczynnie w przeciągu kilku dni od wykonania zabiegu;
- pieczenie naskórka – powinno ustąpić w przeciągu kilku dni od wykonania zabiegu. Warto stosować Panthenol albo Bepanthen, które wszelkie pieczenie oraz podrażnienie skóry powinny złagodzić. Skórę powinno się smarować tak długo, jak długo utrzymują się dolegliwości.
- pęcherze, strupy, blizny – bardzo rzadkie powikłanie.
- siwienie depilowanych włosów lub nadmierny wzrost włosów wokół leczonych obszarów, szczególnie na ciemniejszej skórze.
Jakie świadczenia można otrzymać za powikłanie po depilacji laserowej?
Za niewłaściwie wykonany zabieg depilacji laserowej osobie poszkodowanej należy się:
1) Odszkodowanie za powikłanie po depilacji laserowej- odszkodowanie z tytułu poniesionej szkody majątkowej. Odszkodowanie jest pojęciem szerokim i obejmuje m. in. :
- zwrot kosztów nieudanego zabiegu,
- zwrot kosztów leczenia skutków nieudanego zabiegu,
- inne straty majątkowe poniesione w związku z nieudanym zabiegiem, np. utrata wynagrodzenia
- spowodowana niezdolnością do pracy.
2) Zadośćuczynienie za powikłanie po depilacji laserowej- za doznaną krzywdę. Zadośćuczynienie przysługuje zaś w związku ze szkodą niemajątkową, tj. cierpieniem fizycznym i psychicznym, doznanym uszczerbkiem na zdrowiu.
Odszkodowanie za powikłanie po depilacji laserowej – Orzeczenia.
a) W Wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu – XIV Wydział Cywilny z siedzibą w Pile z dnia 7 listopada 2019 roku pod sygnaturą akt: XIV C 71/17 orzeczono:
- zadośćuczynienie w kwocie 30.000,00 zł. za poparzenie 2% ciała wskutek zabiegu epilacji laserowej.
Po zabiegu epilacji laserowej światłem okolic bikini doszło do oparzenia krocza ( I i II stopnia). Poparzenie na powierzchni ciała wyniosło ok. 2%. Sąd stwierdził, że pomimo iż, rekonwalescencja trwała miesiąc czasu to był to bardzo ciężki okres w życiu pacjentki. Z powodu bólu w okolicy powstałych ran w miejscu oparzenia oraz pojawiających się bąbli poszkodowana nie mogła normalne funkcjonować. Większość czasu spędzała w łóżku, nie była w stanie nosić normalnych ubrań oraz bielizny, jedynie ubierała przewiewną odzież. U pacjentki występował również problem z wykonywaniem podstawowych czynności sanitarno-higienicznych. To wszystko spowodowało, że poszkodowana w tym czasie zmuszona była skorzystać z pomocy osób trzecich. Przy ocenie wysokości zadośćuczynienia Sąd zwrócił uwagę na fakt, że zabieg wykonywała osoba nie posiadająca odpowiedniego wykształcenia. Nie była ona przeszkolona w kierunku obsługi urządzenia, którym została wykonana epilacja światłem okolic bikini. Osoba wykonująca zabieg sama przyznała, że nie wiedziała, że należy założyć filtr na głowicę urządzenia. To wszystko świadczy o nieprofesjonaliźmie właściciela zakładu kosmetycznego, który wyraził zgodę na takie zachowanie. Warto podkreślić, że, pomimo, iż skutki zabiegu są nadal widoczne, choć już nie w takim stopniu jak początkowo, to poszkodowana nie doznała trwałego czy długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, a zmiany koloru skóry nie mają wpływu na ograniczenie funkcji czynno-biernej okolicy ich powstania.
b) W Wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 16 listopada 2011 roku pod sygnaturą akt: VI ACa 665/11 orzeczono:
- zadośćuczynienie w wysokości 25.000 złotych oraz
- odszkodowanie od jednego pozwanego w wysokości 9.604,57 zł oraz 10.671,74 od drugiego pozwanego za wykonanie depilacji laserowej, której skutkiem były oparzenia pierwszego i drugiego stopnia.
Pacjentka poddała się zabiegowi depilacji laserowej pach, przedniej i bocznej części ramion, ud oraz okolic bikini. Skutkiem tego zabiegu były oparzenia pierwszego oraz drugiego stopnia, które łącznie objęły ponad 18% ciała poszkodowanej. Powodem tych oparzeń było ustawienie zbyt wysokiej mocy lasera. Cała ta sytuacja doprowadziła do tego, że pacjentka przez miesiąc była nieobecna w czynnościach życia codziennego. Poszkodowana nie wychodziła z domu oraz była zmuszona do poruszania się jedynie w przewiewnej odzieży.
Jeżeli podejrzewasz u Siebie powikłanie po zabiegu depilacji laserowej koniecznie zgłoś się do Nas. Prawnicy z TZLAW z przyjemnością pomogą Tobie rozwiać wszelkie wątpliwości i poprowadzą sprawę tak, że z pewnością będziesz usatysfakcjonowany.