Konchoplastyka to zabieg skupiający się na zmniejszeniu małżowin nosowych. Jego celem jest poprawa drożności nosa. Zabieg ma pozbawić nieprzyjemnych dolegliwości jak na przykład chrapanie czy ‘’przewlekły’’ katar. Małżowiny umieszczone są u dołu nosa, nieco bliżej jamy nosowej. Przerost tego elementu może powodować niedrożność zatok lub niedrożność jamy nosowej. Jak każdy zabieg medyczny, wiąże się on z pewnym ryzykiem, dość niskim w tym przypadku. Mimo wszystko i w tych okolicznościach należy pamiętać o przysługujących prawach.
Kiedy należy rozważyć konchonoplastykę nosa?
Konchoplastykę powinno się rozważyć przy:
- problemach ze swobodnym oddychaniem przez nos
- silnej alergii (zabieg alergii nie wyeliminuje, ale złagodzi jej objawy)
- nawracające infekcje dróg oddechowych
- problemach z węchem
- chrapaniu i bezdechu sennym
- częstym uczuciu zatkanego nosa
Zabieg ten jest też polecany dla osób, które są w pewien sposób ‘’uzależnione’’ od kropli do nosa.
Jakie są przeciwskazania do operacji?
Kiedy przyjmuje się określone leki (np. przeciwbólowe). Przy złym samopoczuciu, przy podwyższonej temperaturze czy też przy infekcji.
Jak przebiega zabieg?
Zabieg, dzięki postępom w medycynie, przebiega nieinwazyjnie. Jest to dość toporna metoda z wykorzystaniem nożyc.
Aby ulżyć pacjentom została zastąpiona przez laser oraz fale radiowe. Laser jest dla nosa i jego właściciela o wiele bardziej łaskawy – zmniejsza małżowiny nosowe.
Jak przebiega rekonwalescencja?
Pacjent kilka minut po zabiegu opuszcza gabinet bez asysty osób trzecich. Hospitalizacja na ogół nie jest wymagana. Krwawienie występuje najczęściej w ciągu 2-3 dni od zabiegu, jednakże nie jest ono ‘’obfite’’. Nos na początku jest ‘’przytkany’’, a efekty leczenia można zobaczyć dopiero 4 tygodnie po zabiegu. Dodatkowo- tydzień po zabiegu należy ograniczyć aktywność fizyczną, zrezygnować z wyrobów tytoniowych. Zaleca się również tygodniowy urlop od szkoły i pracy.
Septoplastyka
Czym natomiast jest septoplastyka przegrody nosa?
Septoplastyka służy ‘’naprawie’’ skrzywionej przegrody nosowej, czyli chrząstki pomiędzy nozdrzami. Jeśli skrzywienie jest poważne, może ona doprowadzić do problemów z oddychaniem.
Przyczyny
Nie ma człowieka, który ma perfekcyjnie prostą przegrodę nosową. Skrzywienie może być jednak na tyle duże, że powoduje problemy zdrowotne wymienione powyżej. Skrzywienie może pojawić się z wiekem lub powstać przy urazie (np. przy uprawianiu sportu). Tutaj na ratunek przychodzi septoplastyka.
Septoplastykę należy rozważyć, kiedy wystąpią takie objawy jak:
- Sporadyczne krwotoki z nosa
- Zatykanie się uszu
- Zatykanie się nosa (często jednostronne)
- Bezdech senny
Przebieg zabiegu
Kiedyś zabieg ten był łączony z bólem, długą rekonwalescencją i bliznami, jednakże te obawy dzięki postępowi obecnej medycyny są nieaktualne. Dziś powstanie powikłań dzięki metodzie endoskopowej jest rzadsze, nie jest oczywiście zerowe (ryzyko wynosi od 3 do 5%). Operacja jest pod narkozą.
Pacjent zostaje wypuszczony do domu mniej więcej 24 godziny po zabiegu. Przez miesiąc po wyjściu ze szpitala nie powinniśmy wykonywać nadmiernej aktywności fizycznej.
Powikłania
Należą do nich:
- krwotok z nosa,
- perforacja przegrody nosowej,
- opuchnięcie tkanek,
- zapadnięcie się grzbietu nosa,
- tymczasowe lub trwałe upośledzenie powonienia,
- powstanie zrostów,
- infekcje miejsca operowanego i tkanek otaczających,
- dolegliwości bólowe,
- krwiaki pooperacyjne oraz powikłania znieczulenia ogólnego.
Powikłania zdarzają się wyjątkowo rzadko.
Septoplastyka i Konchonoplastyka są często wykonywane łącznie.
Zabieg ten nazywany septokochonoplastyką to połączenie dwóch wyżej wymienionych. Wykonywana jest pod narkozą i trwa do 90 minut. Pacjent po obudzeniu się może opuścić szpital.
Rekonwalescencja po zabiegu jest podobna jak w zabiegu wyżej ,trwa tydzień. Należy stosować wtedy żele wspomagające gojenie. Zaleca się również ograniczenie aktywności fizycznej przez 4 tygodnie po zabiegu.
Jak widać uciążliwości po zabiegu są znikome i nie wymagają od pacjenta dużo wysiłku. Można śmiało powiedzieć, że po wyjściu ze szpitala nos leczy się sam (z małą pomocą).
Co w przypadku powikłań i błędów?
Powikłania są niestety częstym elementem zabiegów medycznych. Czym w zasadzie są powikłania? Są to następstwa powstałe w wyniku zabiegu medycznego lub nieleczonych chorób. Jednakże nie można zapominać, że pacjent musi zostać poinformowany o wszystkich ewentualnych komplikacjach. W przeciwnym wypadku jego zgoda na zabieg (tu operacji nosa) jest wadliwa. Otwiera to drogę do odszkodowania i zadośćuczynienia.
Jeżeli powikłania po operacji przegrody nosa wystąpią, ale pacjenta poinformowano o możliwości ich wystąpienia dochodzenie droga sądowa zamyka się.
Jednakże zawsze, przy błędzie lekarskim, możemy dochodzić odszkodowań.
Jeśli lekarz nie poinformował pacjenta o możliwych powikłaniach a takie wystąpią, zgoda na zabieg staje się nieważna. W takich sytuacjach przysługuj odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Warto przytoczyć tu sytuację, która miała miejsce w Łodzi.
U pacjenta po operacji konchoplastyki wystąpiły zrosty. Było to dość częste powikłanie, występujące nawet po czwartej części zabiegów. Jednakże, lekarz nie udzielił informacji o możliwych powikłaniach operacji przegrody nosa. Sąd( w skrócie) uznał zasadny pozew skierowany przeciwko szpitalowi (gdzie dokonano zabiegu), który musiał wypłacić 35 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia.
(Wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi – II Wydział Cywilny z dnia 29 czerwca 2021 r. II C 622/19)
Odszkodowanie należy rozumieć jako pokrycie krzywdy (tu z niedopełnień obowiązków przez lekarza lub za błędy przy operacji nosa).
Zadośćuczynienie jest natomiast rekompensatą za traumę jaką przeżył pacjent. Wbrew pozorom może ono być o wiele wyższe niż odszkodowanie. Wynoszą nawet kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Poważniejsze sprawy dochodzą do nawet kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy od doznanego przez pacjenta bólu, fizycznego i psychicznego.
Kluczem dla uzyskania kompensacji jest praca z fachowym prawnikiem. Pod wpływem emocji towarzyszącym osobistym tragediom, trudno jest samemu bronić swoich praw.
Nasza fundacja pomoże w dochodzeniu Państwa praw w związku z błędami medycznymi.
Zapraszamy do kontaktu, przeprowadzimy konsultacje i analizę dokumentacji medycznej.