Odszkodowanie za nieprawidłowe założenie lub dobranie licówek
Licówki są to cienkie płytki, przyklejane na zewnętrzną powierzchnię zęba za pomocą specjalnego kleju. W efekcie tego możemy natychmiastowo zamaskować niedoskonałości zębów oraz zmienić ich kształt poprzez wydłużenie, poszerzenie lub zmniejszenie przestrzeni międzyzębowych. Zaletą jest brak konieczności długotrwałego i inwazyjnego leczenia. Licówki stomatologiczne są prawie nieinwazyjne. Metoda ta łączy w sobie protetykę, ortodoncję i stomatologię estetyczną.
Charakteryzują się one wysoką trwałością i są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Licówki estetyczne wykonane zgodnie ze sztuką stomatologiczną są gwarancją pięknego uśmiechu.
Rodzaje licówek
Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz jest obowiązany przeprowadzić szczegółowy przegląd stomatologiczny, który polega na sprawdzeniu stanu zębów, oraz czy w przypadku danego pacjenta nie ma przeciwwskazań do licówek porcelanowych. Pozwala to na rozpoznanie charakteru problemu i wybranie odpowiedniego rozwiązania. Oprócz przeglądu stomatologicznego lekarz przeprowadza również wywiad lekarski, dzięki czemu możliwe jest poznanie indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych i anatomicznych pacjenta, a także jego potrzeb i oczekiwań.
Licówki porcelanowe(ceramiczne) najczęściej są wykonywane na odcinku przednim. Są one wykonane z porcelany, która jest powszechnie stosowana w protetyce stomatologicznej. Materiał ten jest odporny na przebarwienia i osadzający się kamień nazębny, co pozwala zachować kolor licówek. Uzupełnienia ceramiczne cechują się wysoką odpornością.
Licówki kompozytowe są alternatywą licówek porcelanowych. Nie wymagają żadnej ingerencji w naturalne zęby pacjenta. Poprawiają kształt zębów, kolor i ogólną prezencję. Materiał kompozytowy może być bezproblemowo usunięty z powierzchni zębów. Niestety ten rodzaj licówek cechuje się mniejszą wytrzymałością mechaniczną. Licówki kompozytowe wymagają odświeżenia raz w roku, a średni czas ich użytkowania wynosi 5 lat. Licówki te również większą skłonność do przebarwień, które wpływają negatywnie na barwę licówek.
Zastosowanie licówek
Najczęstszym powodem do zastosowania licówek są względy estetyczne. Mimo wszystko wpływa to również na przywrócenie funkcji zębów, które uległy uszkodzeniu. Innymi wskazaniami zastosowania licówek są:
Poprawa estetyki zębów,
Naprawa popękanych zębów,
Odbudowa startych zębów,
Erozje i ubytki przyszyjkowe,
„Wybielanie” zębów i maskowanie przebarwień,
Uzupełnienie leczenia ortodontycznego.
Założenie licówek nie zastępuje leczenia ortodontycznego. Licówek nie stosuje się przy wadach zgryzu, które wymagają założenia aparatu ortodontycznego. Niemożliwe jest założenie licówek po leczeniu endodontycznym. Nie zaleca się licówek przy chorobie dziąseł lub próchnicy, a także złej higienie jamy ustnej, znacznych zaburzeniach okluzyjnych, bruksizmie oraz nawykowym obgryzaniu paznokci.
Przygotowanie zębów pod licówki
Aby zabieg dobrania i założenia licówek przebiegał pomyślnie, konieczne jest prawidłowe przygotowanie zębów. Niezbędne jest wyleczenie wszystkich zębów oraz oczyszczenie ich z osadu i kamienia nazębnego. Lekarz przed wykonaniem zabiegu wykonuje zdjęcie panoramiczne zębów, a po ocenie zgryzu pacjenta, wykonuje wycisk wstępnych licówek. Pozwala to na obiektywną ocenę wyglądu nowych zębów. Na kolejnej wizycie u stomatologa następuje szlifowanie zębów w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Wykonanie szlifowania jest zależne od rodzaju dobranych licówek, gdyż nie zawsze jest to etap konieczny. Po zeszlifowaniu stomatolog powinien zrobić wycisk zębów i założyć licówki tymczasowe. Zabezpieczają one wrażliwe powierzchnie zębów naruszone szlifowaniem do czasu następnej wizyty.
Licówki są zazwyczaj stosowane na zęby, które są widoczne podczas uśmiechania się, jednak liczba zębów, na które zakłada się licówki, jest uzależniona od indywidualnych preferencji pacjenta. Proces może dotyczyć całej grupy zębów lub licówki na jeden ząb. W każdym jednak przypadku licówki powinny być zakładane tylko na zdrowe zęby.
Czy licówki niszczą zęby?
Licówki nie mają wpływu na stan naturalnych zębów. Jednakże trzeba mieć świadomość, że nie w każdym przypadku możliwe jest założenie ich w sposób nieinwazyjny. Zdarza się, że do założenia licówek niezbędne jest spiłowanie płytki zębów o około 0,5 mm szkliwa.
Pacjent również odgrywa ważną rolę w dbaniu o zdrowie swoich zębów po założeniu licówek. Codzienna higiena jamy ustnej jest niezbędna dla utrzymania pięknego uśmiechu. Po wykonaniu zabiegu pacjent powinien otrzymać precyzyjne wytyczne do stosowania w domu. Ich skrupulatne przestrzeganie gwarantuje zachowanie zadowalającego efektu.
Prawidłowe dobranie i założenie licówek
Licówki powinny być dobrane zarówno pod względem kształtu, jak i pod względem koloru. Dzięki temu są dobrane nie tylko do zębów, ale i do kształtu twarzy. Celem jest jak najlepsze poprawienie wyglądu uśmiechu, jednak pozostanie nadal przy naturalnym wrażeniu estetycznym. Efekt nie może być sztuczny. Wszystkie te czynniki wpływają na jakość i długość pięknego efektu po wyjściu od stomatologa. Dzięki temu licówki nie powinny pękać ani się odklejać.
Stomatolog powinien doradzić wybór licówek zgodnie z potrzebami pacjenta, a także zgodnie ze swoją wiedzą w tym zakresie. Należy wziąć pod uwagę całokształt wyglądu twarzy, a nie tylko uzębienia samego w sobie. W tym celu dentysta wykonuje dokumentację fotograficzną twarzy i zębów, która następnie jest wysyłana do pracowni technicznej. W przeciwnym razie brak wykonania badań i pełnej dokumentacji, może skutkować błędnym dobraniem licówek dla konkretnego pacjenta.
Proces zakładania licówek rozpoczyna się od wytrawienia powierzchni zębów. Następnie zaprojektowane licówki są przyklejane do przedniej powierzchni zębów specjalnym klejem. Po aplikacji wszystkich uzupełnień lekarz powinien sprawdzić, czy są one odpowiednio dopasowane w zgryzie.
Po wykonaniu licówek, zarówno kompozytowych, jak i porcelanowych, konieczne jest zrobienie szyny ochronnej zakładanej przed snem, która zapobiegnie potencjalnemu uszkodzeniu licówek. Na dalszym etapie rekomendowane są ewentualne wizyty kontrolne.
Nieprawidłowe założenie lub dobranie licówek
Błędne dobranie licówek, jak również błędne założenie licówek rodzi odpowiedzialność stomatologa. Powinien on bowiem, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, przeprowadzić odpowiednią konsultację na pierwszym spotkaniu. Z konsultacją konieczne jest także przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, który pozwoli na zrozumienie potrzeb i preferencji pacjenta.
Kolejnym ważnym etapem jest przygotowanie zębów pod licówki, a przed tym oczywiście jeszcze dobranie odpowiednich licówek. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nieprawidłowo dobrane licówki nie pozwolą na uzyskanie satysfakcjonującego efektu. Błędnie założone licówki mogą ulec uszkodzeniu lub odpadnięciu, co skutkuje narażaniem pacjenta na dodatkowe koszty, jeżeli okoliczności te zostały spowodowane bez jego winy.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 kwietnia 2012 roku (sygn. akt II CSK 402/11) podkreśla: „w procesach lekarskich nie jest konieczne wykazanie związku przyczynowego o charakterze bezpośrednim i stanowczym, lecz wystarczy przyjęcie wystąpienia związku o odpowiednim stopniu prawdopodobieństwa”.
Odszkodowanie za błąd stomatologa w dobraniu lub założeniu licówek
Lekarz dentysta odpowiada za swoje działania i zaniechania. Jeżeli na skutek wadliwie przeprowadzonego zabiegu, błędnie dobranych lub założonych licówek dojdzie do powstania szkody u pacjenta, to może on dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia od stomatologa. Przesłanką do uzyskania odszkodowania jest doznanie uszczerbku na zdrowiu wskutek takiego zdarzenia, co również powoduje nieuzyskanie oczekiwanych efektów zabiegu i pięknego uśmiechu.
Błąd medyczny lekarza dentysty może wynikać z wadliwej diagnostyki, niewykonania pełnej diagnostyki przed rozpoczęciem leczenia, a także niedoświadczenia lub wydania opinii lekarskiej niezgodnej z aktualną wiedzą medyczną. Z tytułu takiego błędu pacjentowi przysługuje odszkodowanie za poniesione koszty oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.
W sprawach z zakresu błędów stomatologicznych cenne może okazać się wsparcie profesjonalnego pełnomocnika, który będzie wiedział, jak skutecznie dochodzić Państwa praw. Bez względu na ścieżkę postępowania kluczowa jest współpraca z kompetentnym prawnikiem, który ma wieloletnie doświadczenie w tym zakresie.
Kancelaria Radcy Prawnego dr Tymoteusz Zych w ramach świadczonych usług udzieli pomocy w dochodzeniu Państwa praw związanych z błędami medycznymi.
Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 726 003 505.
Tymoteusz Zych
Radca prawny, doktor nauk prawnych.
Alicja Kusak
Prawnik
Skontaktuj się z nami!
Zostaw swój telefon, a oddzwonimy do Ciebie, by udzielić pomocy Tobie lub Twoim bliskim.
Nadmiernie długie leczenie ortodontyczne Nadmiernie długie leczenie ortodontyczne to problem, który dotyka zarówno pacjentów, jak i lekarzy stomatologów specjalizujących się w ortodoncji. Wydłużony czas leczenia może wynikać z wielu przyczyn, takich jak: Niemniej jednak takie […]
Błąd podczas badania klinicznego Błąd medyczny podczas badania klinicznego to niepożądane zdarzenie, które może znacząco wpłynąć na jakość i wyniki badania. W kontekście badań nad nowymi lekami, terapiami czy procedurami medycznymi, precyzyjność i dokładność są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa […]
Błąd medyczny przy rozpoznaniu jaskry Co to jest jaskra? Jaskra to grupa chorób, których wspólną cechą jest postępujący zanik nerwu wzrokowego (neuropatia jaskrowa). W przebiegu jaskry może nastąpić całkowita i nieodwracalna utrata wzroku. Wszystkie rodzaje jaskry […]
Serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie Akceptuję
Manage consent
Privacy Overview
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Cookie
Duration
Description
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.